Kolbuszowa (Zarębki)

Opublikowano w Koźlaki podkarpackie

Młyn ten zbudowano pod koniec XIX wieku w Woli Domatkowskiej. W 1920 roku został przeniesiony do Zarębek, gdzie pracował do lat 60-tych XX wieku. Właścicielami wiatraka była rodzina Wilków. Informacja z witryny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Konstrukcja nośna młyna to kozioł składający się z czterech podwalin i ośmiu zastrzałów, posadowiony na polnych głazach.

Dwukondygnacyjny budynek wykonany z układzie słupowo-ryglowym. Ściany szalowane pionowo deskami,  miejsca ich styku zakrywają proste listwy drewniane. Dach dwuspadowy o prostych połaciach, z naczółkiem od strony odwietrznej, kryty gontem. Drewniana głowica, w której są osadzone skrzydła, składające się z dwóch bursztyków i czterech szpic. Skrzydła były zapierzane wąskimi, długimi dranicami, równolegle do burtnic.

Wewnątrz zachowany system transmisji oraz urządzenia do przemiału zboża - wg. informacji ze strony internetowej skansenu. Niestety wnętrze nie jest udostępnione do zwiedzania.

Od strony ode drzwi niewielki ganek wsparty na dwóch pojazdach. Prowadzą do niego schody nie posiadające balustrady (jak sam ganek). Rolę drzwi mącznych spełniają drzwi wejściowe.


 

Położenie geograficzne dla nawigacji GPS: N50° 13' 20.9189"/ E21° 45' 18.7944"


 

Zdjęcia popełniłem 25 lipca 2015 roku.