Kudowa-Zdrój Czermna (Potok)

gmina Kudowa-Zdrój, powiat kłodzki

Wiatrak z 1902 roku. Pierwotnie stał we wsi Potok pod Sandomierzem. W 2001 roku pan Bogusław Gorczyński ze swoją ekipą zakupił ten młyn, rozebrał na części  i przewiózł go do Kudowy-Zdroju, gdzie został z powrotem zmontowany. Obecnie stoi na terenie prywatnego gospodarstwa "Szlak Ginących Zawodów", należącego do Urszuli i Bogusława Gorczyńskich.

Konstrukcja nośna to kozioł składający się z dwóch podwalin i czterech zastrzałów. Budynek w układzie słupowo-ryglowym. Ściany pokryte pionowo deskami. Dach dwuspadowy o prostych połaciach, z naczółkiem od strony skrzydeł, kryty gontem. Głowica stalowa, nietypowa - wykonana z ceowników. Wał również nie jest oryginalny, odcinek między głowicą a kołem palecznym stanowi rura o dość dużym przekroju. Dach posiada niewielką wystawę podpartą dwoma ozdobnymi zastrzałkami, krytą pionowo deskami. Wewnątrz wiatraka zachowane jest koło paleczne (widoczne na filmie opublikowanym na stronie internetowej gospodarstwa). Wiatrak posiada schody i ganek z balustradą, wsparty na pojazdach.

Kiedy byłem w Czermnej, nie można było zwiedzać wnętrza młyna. Obecnie się to zmieniło. Na filmie widać, że zostały dorobione śmigi.

Wiatrak nie jest wpisany do rejestru zabytków.


Położenie geograficzne dla nawigacji GPS: N50° 27' 10.7024" / E16° 14' 25.5644"


Zdjęcia zrobiłem 12 września 2014 roku.